laptop na drewnianym stole, zamiast ekranu złote logo WordPressa wypełnione kostkami symbolizującymi blokowe budowanie stron. Ciemnie tło.

Czym jest notion: wprowadzenie

W tym artykule poznasz Notion – innowacyjne narzędzie do zarządzania informacją, które zdobywa serca różnych grup: od przedsiębiorców i freelancerów, przez inwestorów, aż po studentów i osoby dążące do lepszej samoorganizacji. Dowiesz się, co wyróżnia Notion na tle innych platform, oraz jak zacząć z niego korzystać. Jeżeli szukasz sposobu na zorganizowanie swojego życia i pracy w prosty i efektywny sposób, jesteś w idealnym miejscu.

Data aktualizacji:

Data wpisu:

Czas czytania:

23 minuty

Autor wpisu:

Rozwiń Spis Treści

Notion, zaprojektowana przez Notion Labs Inc., to wszechstronna platforma do zarządzania informacją, która radykalnie zmienia sposób, w jaki organizujemy zarówno życie osobiste, jak i zawodowe. Umożliwia tworzenie, udostępnianie i systematyzowanie wiedzy w jednym, intuicyjnym interfejsie, który bazuje na modułowej strukturze “bloków”.

Ta platforma nie tylko pełni rolę centralnego centrum zarządzania informacją, ale również umożliwia sprawną integrację różnych rodzajów danych – od dokumentów, przez zdjęcia i filmy, aż po zestawienia liczbowe. Dzięki temu możesz w łatwy i uporządkowany sposób łączyć informacje, co znacznie ułatwia dostęp do nich. To odciąża pamięć i pozwala skoncentrować się na kluczowych aspektach działalności, nauce czy realizacji osobistych pasji.

Za sprawą dostępnej aplikacji mobilnej, Notion oferuje także dużą elastyczność – możesz dodawać nowe pomysły czy otrzymywać powiadomienia o nadchodzących spotkaniach w dowolnym miejscu i czasie. Choć dla niektórych narzędzie to może początkowo wydawać się skomplikowane, z właściwym podejściem staje się niezwykle użytkowe i intuicyjne.

Modularność, skalowalność i elastyczność

Nie jest to tylko kolejna aplikacja do notatek. Notion sprawdza się w praktycznie każdym środowisku. Możesz zarządzać swoimi projektami, śledzić nawyki, a nawet planować wakacje. Może to być prosty tekst ze zdjęciami lub zaawansowane bazy danych z wieloma relacjami i kolumnami. W razie rozwoju pomysłów, projektów i zadań jesteś więc w stanie dodawać kolejne strony i łączyć je według własnych potrzeb.

Wszystko w Notion składa się z tzw. “bloków”. Każdy wprowadzony do edytora element — czy to tabela, tekst, nagłówek czy obraz — jest blokiem, który można przenosić. Dzięki intuicyjnemu mechanizmowi “przeciągnij i upuść” (drag & drop), możesz więc łatwo dostosowywać przygotowany szablon do indywidualnych wymagań.

Ta elastyczność sprawia, że Notion jest idealnym narzędziem zarówno dla dzieci, studentów, małych firm, freelancerów i organizacji zarządzających zespołem. Wszyscy oni mogą lepiej zarządzać swoim czasem i zasobami, niezależnie od tego, czy są to plany lekcji, zdaniania domowe, kursy czy rozbudowane projekty zintegrowane z GitHubem dla klikunastoosobowych zespołów. Sky is no limit!

Dzięki bogatej ofercie funkcji, od zarządzania zadaniami do śledzenia projektów i list to-do, Notion jest narzędziem, które po prostu ułatwi Ci życie i zaoszczędzi mnóstwo czasu.

Moc w kolaboracji

Warto też wspomnieć o kolaboracji, czyli wspópracy między ludźmi, bo Notion nie tylko upraszcza zarządzanie informacją, ale również znacząco ułatwia wymianę informacjami. Możesz z łatwością udostępniać strony, korzystać z wspólnych szablonów i koordynować projekty w czasie rzeczywistym. Jest to wygodne rozwiązanie dla grup studenckich lub pracowniczych.

Cena i Bezpieczeństwo

Notion jest dostępny w wersji darmowej dla użytkowników indywidualnych, co czyni go dostępnym dla każdego z dostępem do internetu, niezależnie od używanego urządzenia. Ograniczenia w darmowej wersji dotyczą głównie funkcji związanych z kolaboracją i są zazwyczaj istotne tylko dla większych zespołów. Jeżeli jednak potrzebujesz więcej, wersje premium oferują szereg zaawansowanych funkcji, w tym możliwość integracji z narzędziami opartymi o sztuczną inteligencję.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Notion jest zgodny z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (RODO). Oznacza to, że twoje dane są chronione zgodnie z najwyższymi standardami, co daje dodatkowy spokój ducha podczas zarządzania różnymi projektami.

Integracja ze sztuczną inteligencją (AI)

Wyobraź sobie platformę, gdzie wszystko jest dostępne w kilka kliknięć, w sposób intuicyjny i zorganizowany. Do tego dodaj personalnego asystenta AI, który pomaga w zarządzaniu zadaniami, ma dostęp do twoich baz danych, zadań i pomysłów.

To nie jest już science fiction, ale realność, do której warto się dostosować. Integracja z AI otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości i wyznacza kierunki przyszłego zarządzania informacją. Od automatycznego tagowania i klasyfikacji dokumentów, przez zaawansowane analizy, aż po wsparcie w podejmowaniu decyzji – możliwości są niemal nieograniczone.

Notion ma wbudowaną integrację z ChatGpt w planie płatnym, ale możesz też wykorzystać narzędzia do automatyzacji zadań jak Zapier lub Make.com żeby poprzez API zintegrować swoje dane między tymi narzędziami. Otwierają się dzięki temu niesamowite możliwości, które jeszcze bardziej ułatwią Ci pracę i wykonywanie codziennych zadań. Przepływ danych jest szyfrowany więc nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych.

Notion zyskuje na popularności w zaskakującym tempie, co potwierdzają dane z Google Trends. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę wszechstronność i elastyczność, jaką oferuje ta platforma. Notion zdobywa serca nie tylko profesjonalistów z różnych branż, ale również studentów, edukatorów i wszystkich pasjonatów organizacji i produktywności. Jej rosnąca popularność świadczy o tym, że coraz więcej osób dostrzega potrzebę centralizacji swoich zasobów i informacji w jednym, efektywnym miejscu.

Jednym z kamieni milowych w historii Notion była jej integracja z sztuczną inteligencją, a konkretnie z ChatGPT od OpenAI. Tym samym, Notion stała się jedną z pionierów w zakresie zastosowania zaawansowanych rozwiązań AI w zarządzaniu informacją. To innowacyjne podejście przyciąga zarówno indywidualnych użytkowników, jak i dużych graczy na rynku, co znacząco przyspiesza jej rozwój i ugruntowuje pozycję na rynku narzędzi do zarządzania informacją.

Zainteresowanie Notion w ujęciu czasowym źródło Google Trends. Na przestrzeni 5 lat, cały świat, trend rosnący szczególnie wyraźnie od początku 2022 roku.
Trendy Zainteresowania Notion w Czasie – Źródło: Google Trends.

Unikatowość Notion tkwi w jego wszechstronności. Narzędzie to nie zamyka się w żadnej niszy i potrafi być prawdziwym wsparciem dla różnych grup osób. Przekonajmy się, jakie korzyści możesz odnaleźć w nim dla siebie.

Małe firmy i Freelancerzy

W świecie biznesu czas to pieniądz. Notion jest jak Swiss Army Knife dla menedżerów i freelancerów, gdzie efektywność i organizacja to nie tylko oszczędność czasu i zasobów, ale również wpływ na morale zespołu. Narzędzia wcześniej dostępne głównie dla dużych korporacji są teraz na wyciągnięcie ręki dla mniejszych graczy.

Jedno miejsce, wiele funkcji

Zapomnij o milionie zakładek w przeglądarce i chaotycznym przeskakiwaniu między platformami. Notion integruje różne funkcje i narzędzia, które pomagają centralizować pracę w jednym miejscu, minimalizując tym samym ryzyko błędów i chaosu.

Obsługa Dokumentów

Notion umożliwia przechowywanie różnego rodzaju dokumentów, od propozycji projektów po raporty i analizy. Dzięki temu wszystkie ważne pliki są w jednym, łatwo dostępnym miejscu.

Baza Wiedzy

Możesz tworzyć i zarządzać centralną bazą wiedzy dla wszystkich zespołów i działów. To jest niesamowicie użyteczne, zwłaszcza gdy nowi pracownicy dołączają do zespołu i potrzebują szybkiego dostępu do istotnych informacji.

Zarządzanie Terminami

Jeśli jesteś freelancerem pracującym z wieloma klientami lub firmą z kilkoma projektami, Notion pomoże ci śledzić wszystkie ważne terminy. Możesz ustawiać przypomnienia, korzystać z kalendarzy i nawet zintegrować się z używanymi już przez Ciebie narzędziami.

Komunikacja Wewnętrzna

Notion może służyć jako centrum dla wszystkich wewnętrznych komunikatów, memo i innych ważnych ogłoszeń. To pomaga utrzymać wszystkich na tej samej stronie i zmniejsza ilość zagubionych lub nierozwiązanych e-maili i wiadomości.

Portfolio i Case Studies

Dla freelancerów, to doskonałe miejsce na przechowywanie przykładów wcześniejszych prac, które można łatwo pokazać potencjalnym klientom.

Prototypowanie i Planowanie: Z opcjami jak tabele i kanban, Notion sprawia, że planowanie projektów staje się bardziej wizualne i interaktywne.


Wyobraź sobie zaoszczędzone godziny i ułatwione zarządzanie projektami, a wszystko to w jednym, efektywnym miejscu. To nie tylko podnosi produktywność, ale też daje ci czas na rozwijanie innych aspektów twojego przedsięwzięcia.

Widok interfejsu Notion na telefonie komórkowym, pokazujący sekcję 'Favorites' z dostępem do ulubionych elementów.
Szybki dostęp do ulubionych funkcji Notion przez aplikację mobilną.
Przykładowa lista zadań do wykonania (to-do list) wyświetlona na ekranie telefonu.
Łatwy dostęp do listy zadań na telefonie – zarządzanie zadaniami w podróży.

Uczniowie i Studenci

Notion nie jest narzędziem tylko dla profesjonalistów; to także potężny sprzymierzeniec dla uczniów i studentów, którzy chcą zorganizować swoją naukę i życie osobiste w jednym miejscu. W dzisiejszych czasach edukacja jest coraz bardziej złożona, a tradycyjne metody organizacji i zarządzania, jak notatki papierowe czy klasyczne plany lekcji, są już przestarzałe. Notion przychodzi z pomocą, oferując nowoczesne rozwiązania dla uczniów i studentów, którym zależy na efektywności i przejrzystości w swojej nauce. Zorganizuj się dobrze, a potem miej czas dla siebie na własne hobby.

Dashboardy i trackery

Dzięki edukacyjnym dashboardom i trackerom możesz śledzić wszystko — od terminów egzaminów, przez obecności na zajęciach, aż po przypomnienia o pracach domowych. Masz pełen przegląd na to, co jest ważne, co umożliwia skuteczne planowanie.

Planery

Interaktywne planery ułatwią zarządzanie Twoim czasem. Ustawiaj przypomnienia, korzystaj z kalendarza i planuj swoje dni, tygodnie czy nawet semestry z wyprzedzeniem.

Wykorzystaj listy to-do, tablice kanban lub klasyczne, wizualnie urozmaicone tabele. Wirtualny plan lekcji dostępny z poziomu telefonu, wzbogacony o wszelkie przydatne informacje, to niewątpliwa wygoda.

Materiały do Nauki

Notion daje możliwość organizowania notatek, skryptów i innych materiałów do nauki w jednym miejscu. Możesz je nawet udostępniać kolegom lub grupie, współtworząc wspólne bazy wiedzy.

Projekty Grupowe

Dzięki funkcjom współpracy, komunikacja i organizacja w ramach projektów grupowych staje się efektywniejsza. Dziel się zadaniami, pomysłami i postępami z całym zespołem w łatwy i przejrzysty sposób.

Wiele narzędzi w jednym miejscu

Dzięki możliwościom integracji z różnymi narzędziami edukacyjnymi, Notion może być również Twoim centralnym miejscem dla wszystkich zasobów online, od wykładów wideo po prace dyplomowe i testy.

Kontrola Postępów

Nie tylko śledź swoje oceny, ale również ustaw sobie cele i monitoruj swoje postępy w czasie. Z dashboardami, trackerami i planerami, wiesz dokładnie, co musisz zrobić, żeby osiągnąć swoje cele akademickie.


Wykorzystaj nowoczesne narzędzia i nie polegaj wyłącznie na metodach podawanych przez nauczycieli. Przestań tracić czas na stresowanie się, zacznij wrzucać rzeczy do worka, który magicznie je układa.

Widok Dashboardu Notion zaprojektowanego specjalnie dla studentów, z organizacją zadań i materiałów edukacyjnych.
Przykładowy Dashboard studenta w Notion: Organizacja zadań i materiałów naukowych.
Dwa monitory z otwartym Notion, jeden w trybie jasnym, a drugi w trybie ciemnym, pokazujące różnice w interfejsie.
Tryb jasny i ciemny w Notion: Dostosowanie interfejsu do preferencji użytkownika.

Nauczyciele i Edukatorzy

W dobie rosnącego znaczenia technologii i sztucznej inteligencji w edukacji, nauczyciele i edukatorzy mają unikalną możliwość przewodzenia zmianom, wprowadzając nowoczesne narzędzia do zarządzania informacją i komunikacji. Notion to jedno z tych narzędzi, które umożliwiają efektywną organizację i dzielenie się wiedzą w sposób zorganizowany.

Korzyści Z Organizacji

Notion pozwala na centralizację wszystkich potrzebnych materiałów w jednym miejscu, co nie tylko ułatwia życie nauczycielom, ale również jest doskonałym przykładem dla uczniów, jak efektywnie zarządzać informacją. W erze, w której zarządzanie danymi jest jednym z kluczowych umiejętności, nauczanie przez praktykę ma nieocenioną wartość.

Przygotowanie na Przyszłość

Sztuczna inteligencja i technologie zmieniają oblicze edukacji. Nauczyciele, którzy inwestują czas w naukę i zastosowanie nowoczesnych narzędzi jak Notion, nie tylko podnoszą swoje kompetencje, ale również przygotowują uczniów do wyzwań przyszłości.

Miejsca Dla Materiałów Edukacyjnych

Wysyłanie materiałów edukacyjnych na grupy Facebookowe czy inne, podobne platformy społecznościowe, często kończy się utratą ważnych informacji w natłoku innych treści. To nie tylko utrudnia życie nauczycielom, ale i uczniom, którzy mogą mieć problem ze znalezieniem potrzebnych zasobów pośród spamu. Notion eliminuje ten problem, umożliwiając centralizację zasobów.

Wszystko w Jednym Miejscu

Notion to platforma, która umożliwia tworzenie dashboardów edukacyjnych, planerów i innych narzędzi do zarządzania kursem. Dzięki temu jesteś w stanie skupić wszystkie ważne zasoby w jednym miejscu, co jest korzystne dla zarówno dla Ciebie, jak i Twoich uczniów.

Programy Edukacyjne

Warto również zwrócić uwagę, że Notion oferuje specjalne programy edukacyjne dla organizacji szkolnych w swoim cenniku. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z narzędziem w kontekście szerszym niż indywidualne potrzeby, i może być atrakcyjną opcją z punktu widzenia kosztów i funkcjonalności.


Jeśli jesteśmy teraz na etapie, gdzie możemy kształtować przyszłość edukacji, warto zrobić to w sposób przemyślany i nowoczesny. Notion oferuje możliwości, które pomogą Ci w tym zadaniu.

Planer zajęć w Notion dla nauczyciela z szczegółowym widokiem zaplanowanych zajęć i lekcji.
Prosty Planer zajęć dla nauczyciela w Notion: Organizacja i przegląd lekcji

Osoby inwestujące i oszczędzające

Jeśli jesteś osobą inwestującą czy też oszczędzającą, Notion może być jednym z najważniejszych narzędzi w Twoim arsenale finansowym. Oto, jak możesz to narzędzie wykorzystać do pełni swoich możliwości.

Dlaczego Notion Warto Mieć w Narzędziowni Finansowej?

Zorganizowane i dobrze zarządzane finanse to podstawa dla każdego inwestora czy oszczędzającego. Notion oferuje narzędzia, dzięki którym możesz zrobić to skutecznie i efektywnie, niezależnie od doświadczenia.

Trackery Inwestycji

Jeśli jesteś inwestorem, wiesz, jak istotne jest śledzenie Twojego portfela. Notion oferuje narzędzia do tworzenia spersonalizowanych trackerów inwestycji. Możesz śledzić swoje aktywa, różne klasy inwestycji, a nawet uzyskać holistyczny widok na swoje inwestycje w kontekście ogólnej strategii finansowej.

Dashboardy Inwestycji

Możesz zbudować dashboard, który nie tylko pokazuje Twoje inwestycje, ale również zapewnia analizę i wgląd w Twoje cele finansowe, ryzyko i potencjalne zwroty. To jak mieć własnego doradcę finansowego wirtualnie, który jest dostępny 24/7.

Organizacja Finansów

Jednym z największych wyzwań w zarządzaniu finansami osobistymi jest to, że wszystko jest rozproszone. Możesz mieć kilka kont bankowych, różne inwestycje, pożyczki, kredyty itd. Z Notion, możesz zorganizować wszystko w jednym miejscu.

Przyjazna forma dla danych

Być może też nie lubisz Excela i skomplikowanych tabel, ale mimo to potrzebujesz zbierać informacje o kosztach i przychodach, będzie to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Wyeliminujesz stres i przytłoczenie, które często towarzyszą zarządzaniu wieloma strumieniami finansowymi.


Jeśli chodzi o zarządzanie finansami i inwestycjami, narzędzie, które centralizuje wszystkie informacje w jednym miejscu, jest nieocenione. Dzięki niemu łatwiej śledzić aktywa, analizować ryzyko i mieć pełny obraz swojej sytuacji finansowej. Idealne dla każdego, kto chce uporządkować swoje finanse bez zbędnego stresu.

Przykładowy Planer Budżetu Domowego w Notion, prezentujący różne kategorie wydatków i przychodów.
Planer Budżetu Domowego w Notion: Narzędzie wspierające zarządzanie finansami.
Grafika reklamowa przedstawiająca Dashboardy i Planery finansowe w Notion.
Planery Notion: Organizacja finansów z elegancją i prostotą.

Osoby Prywatne i Pasjonaci

Dla osób prywatnych i pasjonatów różnych dziedzin, Notion to narzędzie idealnie dopasowane do ich indywidualnych potrzeb i stylu życia. Nie musisz być zawodowym project managerem czy nauczycielem, żeby z niego skorzystać. Platforma jest tak uniwersalna, że sprawdzi się w różnych kontekstach – od zarządzania budżetem domowym, przez organizację kursów online, aż po katalogowanie ulubionych książek i filmów.

Planery Budżetu Domowego

Jeśli zależy Ci na świadomym zarządzaniu finansami, Notion oferuje różnorodne szablony i narzędzia, które pomogą Ci zorganizować budżet domowy. Możesz tworzyć własne kategorie wydatków, monitorować oszczędności i inwestycje — wszystko to w estetycznym i funkcjonalnym interfejsie.

Organizacja Kursów Online

Jeśli korzystasz z różnych kursów online, Notion pozwala na zgromadzenie wszystkich materiałów, notatek i zadań w jednym miejscu. Dzięki temu nie musisz skakać między różnymi platformami i aplikacjami, tracąc czas i cierpliwość.

Pasje i Hobby

Notion nie służy tylko “poważnym” zastosowaniom. Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki, kinomanem, kolekcjonerem czy podróżnikiem, możesz stworzyć własne bazy danych, listy i galerie związane z Twoimi zainteresowaniami. Co więcej, możesz z łatwością dzielić się tymi bazami z innymi i współtworzyć je z przyjaciółmi.

Wielozadaniowość

Jednym z największych atutów Notion jest to, że jest to narzędzie “all-in-one”. Możesz w jednym miejscu mieć swoją listę zakupów, plany na weekend, katalog ulubionych książek i wiele więcej. Dzięki temu, zarządzanie Twoim zorganizowanym życiem staje się prostsze i bardziej spójne.

Dashboard Kina Domowego w Notion, zawierający bazy danych seriali, filmów, kin przygodowych i listę filmów do obejrzenia.
Dashboard z Kinem Domowym w Notion: Twój osobisty przewodnik po świecie filmów i seriali.

Prokrastynaci i osoby z ADHD

Notion to również idealne narzędzie dla tych, którzy mają trudności z koncentracją i organizacją swojego czasu, w tym dla osób z ADHD oraz dla prokrastynatorów. Dzięki możliwościom tworzenia spersonalizowanych dashboardów i trackerów, możesz zapanować nad chaosem i wprowadzić strukturę w codziennych zadaniach.

Koncentracja i skupienie

Tracker nawyków czy planer dnia, mogą być doskonałym sposobem na utrzymanie koncentracji i zarządzanie czasem. Dzięki temu można lepiej zrozumieć swoje nawyki, zidentyfikować czynniki rozpraszające i pracować nad ich eliminacją.

Przyjazny interfejs

Dzięki wizualnym i interaktywnym elementom, jak tabelki czy karty Kanban, Notion staje się także bardziej “przyjazny” dla osób, które potrzebują dodatkowych stymulatorów, by utrzymać koncentrację.

Jeśli więc zmagasz się z prokrastynacją lub ADHD, znalazłeś cenne narzędzie, które pomoże Ci zorganizować życie w sposób, który będzie dla Ciebie nie tylko efektywny, ale i przyjemny.


Notion to prawdziwy game changer dla każdego, kto chce wprowadzić więcej porządku i efektywności do swojego życia, niezależnie od kontekstu. Zastanów się, jakie aspekty Twojego życia mogą skorzystać na wprowadzeniu tej platformy, i po prostu zacznij!

Dwa telefony wyświetlające Tracker Nawyków w Notion, jeden w trybie jasnym, a drugi w trybie ciemnym, do śledzenia i utrzymania zdrowych nawyków.
Tracker Nawyków w Notion: Twoje narzędzie do utrzymania zdrowego trybu życia.

Integracje z innymi Narzędziami

Notion przechodzi poza granice własnej platformy, oferując szereg opcji integracji przez swoje API. Współczesna praca czy nauka to często kombinacja różnych narzędzi i platform. W zawiązku z tym warto zadbać o centrum dowodzenia, by nie gubić się w różnorodności narzędzi, Jest to absolutny must-have, zwłaszcza w obliczu stale rosnącej gamy dostępnych narzędzi.

Pakiety biurowe

Jeżeli korzystasz z Google Workspace, Notion pozwala na łatwe importowanie dokumentów z Google Docs oraz arkuszy z Google Spreadsheets. Możesz też przechowywać odnośniki do tych dokumentów w odpowiednich kolumnach. Co do Microsoft Office, możliwe jest umieszczenie plików przechowywanych na OneDrive. Taka integracja nie tylko usprawnia przepływ pracy, ale też gwarantuje spójność danych i informacji pomiędzy różnymi projektami i zespołami.

Przechowywanie plików

Chmura też nie jest mu obca – jeżeli korzystasz np. z Google Docs lub Dropboxa, łatwo możesz przechowywać i udostępniać pliki wprost z poziomu dashboardu, co dodatkowo ułatwia zarządzanie dokumentacją. Wszystko z dbałością o bezpieczeństwo danych.

Komunikacja zespołowa

Dzięki integracji z Slackiem, możesz automatycznie powiadamiać swojego zespołu o aktualizacjach, nowych zadaniach czy zbliżających się deadline’ach, co sprawia, że komunikacja staje się bardziej płynna.

Dla deweloperów

Dla firm zorientowanych na rozwój technologiczny, możliwość zintegrowania Notion z GitHubem to prawdziwa gratka. Ta integracja pozwala na śledzenie postępów w projektach programistycznych bezpośrednio z poziomu tej platformy. Możesz przeglądać aktualne etapy rozwoju, otwarte problemy, a nawet harmonogramy wydań, wszystko z jednego miejsca.

Notion oferuje również możliwość stworzenia własnych API, co otwiera drzwi do niemal nieograniczonych możliwości dostosowania platformy do indywidualnych potrzeb i wymagań. Dzięki temu, deweloperzy mogą integrować Notion z niestandardowymi narzędziami i serwisami, tworząc tym samym skrojone na miarę rozwiązania dla swoich projektów lub organizacji.

Dla designerów

Jeżeli jesteś projektantem i korzystasz z Figmy lub Canvy, Notion oferuje wygodne rozwiązanie do zintegrowania Twojej kreatywnej pracy z organizacją projektu. Dzięki temu, w jednym miejscu możesz mieć nie tylko dokumentację i zadania do wykonania, ale również wizualne elementy Twojego projektu. To ułatwia komunikację w zespole i pozwala na bardziej efektywne zarządzanie projektem.


Lista kilkudziesięciu dostępnych integracji, które można zastosować w Notion, ukazująca różnorodność opcji dostosowania.
Przegląd części z wielu możliwych integracji w Notion: Rozszerz funkcjonalność swojego obszaru pracy.
Przykładowe połączenia Notion z zewnętrznymi aplikacjami, w tym narzędziami do automatyzacji, pokazujące różnorodne opcje integracji.
Integracje w Notion: Rozszerzanie możliwości platformy za pomocą zewnętrznych aplikacji.
Przykład osadzenia (embed) projektu z Figmy bezpośrednio na stronie w Notion, pokazujący integrację obu narzędzi.
Osadzony projekt Figmy w Notion: Integracja dla łatwiejszej prezentacji i współpracy.

7 Alternatyw dla Notion

Chociaż Notion to niewątpliwie wszechstronne i potężne narzędzie do zarządzania informacją i organizacji, nie zawsze jest ono idealnym rozwiązaniem dla każdego. Oto kilka alternatyw, które mogą lepiej pasować do Twoich specyficznych potrzeb:


ClickUp

ClickUp to kompleksowe narzędzie do zarządzania projektami, które łączy w sobie różne funkcjonalności takie jak zarządzanie zadaniami, dokumentacją, czasem i komunikacją. Jest to platforma, która może zastąpić wiele innych narzędzi, dzięki czemu zespoły mają wszystko w jednym miejscu. Ma także sporo opcji konfiguracyjnych, dzięki czemu można je dostosować do różnych potrzeb i modeli pracy.

W porównaniu z Notion, ClickUp oferuje podobny zakres funkcji do zarządzania projektami i zadaniami, ale jest bardziej zorientowany na workflow i procesy w ramach zespołów. Notion jest bardziej elastyczny, jeśli chodzi o tworzenie własnych baz danych, dashboardów czy struktur informacji. ClickUp natomiast oferuje więcej funkcji związanych z pomiarą czasu, kierowaniem projektami oraz monitorowaniem postępów. Możesz więc uznać ClickUp za bardziej zaawansowane narzędzie do zarządzania projektami, podczas gdy Notion będzie bardziej uniwersalnym narzędziem do zarządzania informacjami.

 • Najlepsze do: Zarządzania projektami, zadaniami i dokumentacją w jednym miejscu.
 • Co oferuje: Listy zadań, tablice kanban, kalendarze, dokumenty, chat, automatyzacje, integracja z AI
 • Ograniczenia: krzywa nauki jest stroma dla nowych użytkowników.
logo ClickUp

Asana

Asana jest jednym z najbardziej znanych narzędzi do zarządzania projektami i zadaniami w zespołach. Umożliwia tworzenie różnego rodzaju projektów i zadań, z możliwością przypisywania ich do odpowiednich osób, ustawiania terminów oraz monitorowania postępów. Jest bardziej zorientowana na zarządzanie projektami niż Notion i oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak automatyzacje, różne widoki (lista, tabela, kalendarz) i możliwość integracji z innymi narzędziami.

W porównaniu do Notion, Asana jest mniej elastyczna w kontekście przechowywania i organizacji informacji. O ile ten pierwszy pozwala na tworzenie praktycznie dowolnych struktur danych i formatów prezentacji, Asana jest bardziej skoncentrowana na efektywnym zarządzaniu zadaniami i projektami. Jeżeli Twoja praca bardziej koncentruje się na zarządzaniu zadaniami, terminami i zespołami, Asana może być bardziej odpowiednia. Ale jeśli szukasz narzędzia do zarządzania wiedzą i dokumentacją, Notion będzie lepszym wyborem.

 • Najlepsze do: Zarządzania projektami i zadaniami w zespołach.
 • Co oferuje: Listy zadań, tablice kanban, diagramy Gantta, automatyzacje, raporty.
 • Ograniczenia: Nie tak elastyczne jak Notion w kontekście tworzenia spersonalizowanych baz danych czy wiki.
asana-logoLogo asana

Evernote

Evernote to jedno z najpopularniejszych narzędzi do robienia notatek. Jest świetne do przechowywania różnych informacji, od osobistych przemyśleń po klipy i artykuły z internetu. Oferuje również funkcje takie jak przypomnienia i szkice, ale nie ma zaawansowanych funkcji zarządzania projektami czy tworzenia dashboardów, jak w przypadku Notion.

Jeśli głównym celem jest gromadzenie i zapisywanie informacji w formie notatek, Evernote może być dla ciebie odpowiedni. Jednak jeśli szukasz narzędzia do zarządzania zasobami i projektami w sposób bardziej zintegrowany, Notion jest znacznie bardziej elastyczną opcją.

 • Najlepsze do: Robienia notatek, zapisywania pomysłów i artykułów z internetu.
 • Co oferuje: Notatki, klipy, szkice, przypomnienia.
 • Ograniczenia: Nie oferuje zaawansowanych funkcji zarządzania projektami ani możliwości tworzenia dashboardów.
evernote logoevernote logo

Trello

Trello to narzędzie, które skupia się na zarządzaniu projektami i zadaniami za pomocą wizualnych tablic, list i kart. Jest intuicyjne i łatwe w obsłudze, a także oferuje szeroką gamę dodatków i integracji z innymi narzędziami, co czyni je bardzo elastycznym. Jeśli głównie chcesz zarządzać projektami i zadaniami w sposób wizualny i dynamiczny, Trello jest świetnym wyborem.

W porównaniu z Notion, Trello jest mniej wszechstronne w zakresie funkcji, takich jak organizacja notatek, tworzenie dashboardów czy zarządzanie bazami danych. Skupia się na jednym aspekcie zarządzania projektami i zadaniami, podczas gdy Notion ma aspiracje do bycia narzędziem “wszystkim w jednym”.

Jeśli potrzebujesz narzędzia, które jest bardziej ukierunkowane na zarządzanie projektami, a mniej na organizację informacji, Trello może być lepszym wyborem.

 • Najlepsze do: Zarządzania projektami i zadaniami w formie wizualnych tablic.
 • Co oferuje: Karty, listy, tablice, różne dodatki i integracje.
 • Ograniczenia: Mniej funkcji do organizacji notatek i dokumentów, brak funkcji baz danych.
trello logotrello logo

Obsidian

Obsidian to narzędzie, które coraz bardziej zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób zainteresowanych metodologią Zettelkasten czy bardziej zaawansowanymi technikami notatnikowymi. Oferuje szeroką gamę możliwości personalizacji i jest szczególnie korzystne dla osób, które chcą głęboko zanurzyć się w organizację i powiązanie swojej wiedzy.

 • Najlepsze do: Budowania osobistych baz wiedzy i systemów notatek zintegrowanych przez hiperłącza.
 • Co oferuje: Edycja markdown, połączenia między notatkami, rozszerzenia i wtyczki, grafy wiedzy.
 • Ograniczenia: Może być nieco stroma krzywa nauki, brak natywnego wsparcia dla współpracy w czasie rzeczywistym.
Obsidian logoObsidian logo

Airtable

Airtable to platforma, która znakomicie łączy funkcje arkusza kalkulacyjnego z bazami danych. Pozwala na bardzo elastyczne i dynamiczne zarządzanie informacją. Możesz tworzyć różnorodne widoki swoich danych, korzystając z widoków tabelarycznych, kanban, kalendarzy czy galerii. Ma też duże możliwości jeżeli chodzi o integracje z innymi narzędziami.

W porównaniu z Notion, Airtable skupia się bardziej na zarządzaniu danymi niż na szeroko pojętej organizacji informacji. Jeżeli więc głównym celem jest zarządzanie dużą ilością danych w sposób strukturalny, to Airtable może być lepszym wyborem. Nie oferuje on jednak zaawansowanego edytora tekstowego czy możliwości tworzenia kompleksowych dashboardów. Jeśli więc potrzebujesz bardziej rozbudowanego systemu do zarządzania notatkami, dokumentami i projektami w jednym miejscu, Notion wciąż będzie lepszym wyborem.

 • Najlepsze do: Tworzenia i zarządzania bazami danych, zarządzania projektami.
 • Co oferuje: Tabele, widoki w formie kart, kalendarzy, kanban i galerii, liczne integracje.
 • Ograniczenia: Brak zaawansowanego edytora tekstowego, ograniczone możliwości do tworzenia kompleksowych notatek czy dokumentów.
airtable-logoairtable-logo

Coda

Coda to platforma, która łączy funkcje dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i baz danych w jednym miejscu. Pozwala na tworzenie bogatych, interaktywnych dokumentów, które mogą zawierać zarówno tekst, jak i dynamiczne elementy, takie jak tabele i formularze. Jest również potężnym narzędziem do automatyzacji i integracji z innymi usługami.

W porównaniu z Notion, Coda oferuje podobny poziom elastyczności, ale jest silniej zorientowana na pracę w dużych zespołach, ma więcej funkcji które może wykorzystać natywnie bez osadzeń zewnętrznych. Jest oparta na modelu Hub, a więc jej struktura dokumentów jest bardziej hierarchiczna niż w modelu Wiki (mniej ustrukturyzowanym) wykorzystywanym w Notion.

Z drugiej strony, narzędzie to może być nieco bardziej skomplikowane dla osób, które nie mają doświadczenia z tego typu platformami. Jeśli jednak czujesz się komfortowo z zaawansowanymi funkcjami i chcesz zautomatyzować różne aspekty swojej pracy, Coda prawdopodobmnie będzie lepszym wyborem.

 • Najlepsze do: Tworzenia Hubów dla dużych zespołów, zarządzania bazami danych i automatyzacji.
 • Co oferuje: Elastyczne dokumenty, interaktywne tabele, integracje z innymi narzędziami, automatyzacje, złożone formuły i akcje.
 • Ograniczenia: Niektóre funkcje mogą być trudniejsze do opanowania. Droższa dla osób indywidualnych i małych zespołów.
coda logocoda logo

Chcesz spróbować Notion, ale nie wiesz, od czego zacząć? Mam dla Ciebie kilka prostych kroków, które pomogą Ci zacząć korzystać z tego potężnego narzędzia w mgnieniu oka.


Rejestracja: Pierwsze, co musisz zrobić, to założyć konto. Wejdź na stronę notion.so/signup i zarejestruj się za pomocą e-mail, możesz też to zrobić poprzez swoje istniejące już konto Google lub Apple ID.

Wybór konta: Następnie wybierz konto do personalnego użytku. Później możesz dostosować.

Interfejs: Po zarejestrowaniu zobaczysz kokpit główny Twojego nowego centrum dowodzenia, poświęć chwilę, żeby zapoznać się z interfejsem. Znajdziesz tam lewą kolumnę z nawigacją, środkową część do edycji i prawą kolumnę z dostosowaniem strony.

Szablony: Jeśli nie wiesz, jak zorganizować swoje myśli, skorzystaj z gotowych szablonów. W lewym donym rogu panelu przejdź do templates, znajdziesz tam wiele gotowych szablonów, od prostych list do-do, po bardziej złożone dashboardy.

Tworzenie Notatki: Kliknij na przycisk “+ New Page” i zacznij pisać. Dodawaj tytuły, podtytuły, listy — eksperymentuj! Zastanów się nad swoim pierwszym projektem. Może to być plan na najbliższy tydzień, baza wiedzy na temat, który Cię interesuje, albo coś dla Twojej firmy czy studiów.


Oczywiście, to dopiero początek. Notion jest narzędziem o ogromnych możliwościach, więc gdy się z nim oswoisz, możliwości są niemalże nieograniczone. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, mamy dla Ciebie szczegółowy poradnik użytkowania, który możesz pobrać za darmo w naszym sklepie!

Zanim zakończysz swoją przygodę z tym przewodnikiem, mamy coś specjalnego dla Ciebie. Jeśli jesteś zafascynowany możliwościami, jakie oferuje Notion, ale nie wiesz, od czego zacząć – nasz sklep z szablonami jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim gotowe do użycia szablony, przygotowane przez doświadczonych praktyków, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas.

Dlaczego warto sprawdzić nasze szablony?

 1. Język: Wszystkie nasze szablony są zbudowane w języku polskim, co ułatwia ich korzystanie. Ogranicza to ilość elementów nawigacyjnych w języku angielskim to prostych słów, które każdy szybko przyswoi.
 2. Poziom Zaawansowania: Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy zaawansowany użytkownik Notion, mamy coś dla Ciebie. Szablony są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.
 3. Różnorodność: Oferujemy szeroką gamę szablonów – od prostych planerów i dashboardów, po kompleksowe poradniki i narzędzia do zarządzania projektami.
 4. Dostosowanie: Nasze szablony są łatwe do dostosowania, więc możesz je modyfikować według własnych potrzeb.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu i przekonania się, jak nasze szablony mogą zrewolucjonizować Twój sposób zarządzania informacją, czasem i projektami.

Szablony Notion przygotowane przez Fibon, prezentujące różnorodność i funkcjonalność
Odkryj możliwości z szablonami Notion od Fibon: Zaplanuj, zorganizuj, wykonaj.

Czy Notion jest darmowy?

Czy Notion działa na różnych platformach?

Notion działa na wielu różnych urządzeniach i platformach:
1. Komputery stacjonarne i laptopy: Dostępny jest dedykowany klient dla systemów Windows i macOS. Możesz również korzystać z Notion za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
2. Urządzenia mobilne: Notion oferuje aplikacje na systemy Android i iOS, co pozwala na pracę w terenie.
3. Tablety: Aplikacje na Androida i iOS są również zoptymalizowane do użytku na tabletach.
4. Wersja internetowa: Możesz korzystać z Notion za pośrednictwem dowolnej nowoczesnej przeglądarki internetowej na różnych systemach operacyjnych, w tym Linux.
5. Inne: Chociaż nie jest to oficjalnie obsługiwane, istnieją też nieoficjalne klienty dla innych systemów, takich jak Linux, ale one nie zawsze oferują pełną funkcjonalność.

Czy mogę importować notatki z innych aplikacji do Notion?

Tak, można importować dane do Notion z wielu różnych platform, są wśród nich Evernote, Trello, Google docs, Asana, Microsoft Word, Excel, a nawet pliki CSV. Aktualną bazę można zobaczyć w panelu głównym Notion klikając “Import”

Czy mogę zintegrować Notion z innymi narzędziami?

Czy moje dane w Notion są bezpieczne?

Czy mogę korzystać z Notion na telefonie?

Tak, Notion posiada aplikację na telefon.

Czy mogę używać Notion offline?

Na obecną chwilę nie, warto jednak śledzić informacje, gdyż w każdej chwili może się to zmienić.

Czy Notion jest po polsku?

Na chwilę obecną Notion niestety nie jest w języku polskim, warto jednak skorzystać z szablonów zrobionych przez Fibon, które przygotowane są w taki sposób żeby róznice językowe były niemal nieodczuwalne. Warto też poszerzać community Notion w Polsce tak żeby producenci Notion w końcu wypuścili wersję w naszym języku 😀

Artykuły, które mogą Cię zaintersować